Novinky 2009-2010

23. února 2011 v 8:41 | Karel Nepraš |  Aktuality
Od vydání publikace Orchideje Českého středohoří se podařilo zase o něco posunout znalosti o zdejším rozšíření orchidejí a tak se na jednu stranu tato kniha stává postupně méně aktuální, ale rozhodně převládá radost nad dobrými zprávami ze severočeské přírody.

Nejvýznamnějším nálezem, který se podařilo uskutečnit v roce 2009 byl první nález tořiče včelonosného (Ophrys apifera) na území Čech. Tořič byl zaznamenán prvně okem J. Rottenborna ve skupině s K. Neprašem, K. Kubátem, V. Vlačihou a R. Hamerským v druhově bohatém suchém trávníku poblíž obce Staré na Třebívlicku a jeho výskyt na lokalitě považujeme za spontánní. Tořič včelonosný se tak stal novou součástí květeny Českého středohoří a přestože v roce 2010 nebyl ověřen, pevně věříme, že se v následujících letech opět objeví. Podrobnosti k nálezu jsou publikovány v aktuálním čísle sborníku Severočeskou přírodou (Rottenborn et Nepraš 2011).
Ophrys apifera, Staré, 2009

Podařilo se ale nalézt i další nové zajímavé lokality vstavačovitých. U obce Velká Javorská na Kravařsku byla O. Roztočilem a K. Filipem zdokumentována velmi bohatá populace prstnatce májového (Dactylorhiza majalis) a prstnatce Fuchsova (Dactylorhiza fuchsii). Na stejné lokalitě byly během roku 2009 zjištěny také velmi vzácné druhy, jako prstnatec pleťový (Dactylorhiza incarnata), kruštík bahenní (Epipactis palustris), pětiprstka žežulník (Gymnadenia conopsea) a vstavač osmahlý (Orchis ustulata). Vzhledem k tomu, že však v roce 2010 nebyly ověřeny prstnatec pleťový, kruštík bahenní ani pětiprstka žežulník, vyvolává situace otázku ohledně původnosti těchto druhů na lokalitě (Vlačiha in verb.). S jistotou lze ale tvrdit, že vlastní biotop představuje mimořádně hodnotný druhově bohatý fragment lučního prameniště zasluhující ochranu.

V průběhu let 2009 - 2010 byly v Českém středohoří nalezeny také nové lokality dalších vzácných druhů orchidejí. Petr Bultas ověřil výskyt okrotice červené (Cephalanthera rubra) na Sutomském vrchu, stejný autor a nezávisle na něm i J. Novák objevili novou lokalitu kruštíku tmavočerveného (Epipactis atrorubens) u Libochovan. KN zjistil výskyt kruštíku polabského (Epipactis albensis) na třech nových lokalitách v milešovské části Českého středohoří.

Skutečně velkým překvapením pak byl objev početné populace kruštíku bahenního (Epipactis palustris) u Dřevců (KN, R. Kroufek). Podrobnosti v aktuálním čísle SP (Nepraš 2011). Nalezeny byly i dvě nové lokality kriticky ohrožené pětiprstky hustokvěté (Gymnadenia densiflora) u Skalice v Milešovském středohoří (KN) a u Děkovky (RK, KN). V oblasti vrchu Houžetín se podařil po šedesáti letech ověřit výskyt tořiče hmyzonosného (Ophrys insectifera) na jeho jediné lokalitě v Milešovském středohoří (KN).

Nádherný vstavač nachový (Orchis purpurea) byl dokonce téměř po sto letech znovuobjeven na vrchu Rovný u Trmic (PB) a nalezen byl nově také v oblasti Houžetína. U Kojetic na Ústecku nalezli Petr a Pavel Bultasovi po třicetileté absenci také vstavač osmahlý.

Není toho tedy málo a databáze údajů o rozšíření orchidejí v Českém středohoří tak zase pěkně poporostla. Kdyby kdokoliv ze čtenářů měl informace o výskytu kteréhokoliv druhu orchideje ve zdejších končinách, budeme za ně v každém případě vděčni, protože u některých druhů je včasné podchycení v povědomí přírodovědecké a ochranářské obce důležitou prevencí proti případné likvidaci druhu na lokalitě.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 František Marčík František Marčík | E-mail | Web | 20. května 2011 v 19:17 | Reagovat

Pane Nepraši, také v lokalitě Dřevíč v přírodním parku Džbán rostě pravidelně na cca 20 m2 přibližně stovka okrotic bílých. Pokud vás zajímá přesně kde, napište mi prosím mejl, rád Vám to místo upřesním.

2 Mihal Mihal | E-mail | Web | 18. ledna 2012 v 15:14 | Reagovat

máte pěkný blog

3 Ivoš Ivoš | E-mail | Web | 1. března 2012 v 12:38 | Reagovat

Ale jo, proč ne....:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama