vemeník zelenavý

13. března 2009 v 13:17 | Karel Nepraš, Roman Kroufek, Karel Kubát, Vlastislav Vlačiha |  Platanthera chlorantha

Ekologie
Podobně jako vemeník dvoulistý má i vemeník zelenavý dosti širokou ekologickou amplitudu. Roste v lesích, na lesních okrajích, v křovinách i na loukách. V Českém středohoří byl zjištěn v dubohabřinách, ve vlhčích lesích a lesních prameništích a vzácněji v subxerotermním trávníku, často v sesuvných územích na slínovci.

Rozšíření
Oproti vemeníku dvoulistému je rozšířen vemeník zelenavý v rámci České republiky poněkud vzácněji. Vyskytuje se roztroušeně na větší části území, ale jsou i větší oblasti, ve kterých zcela chybí. V severozápadních Čechách roste dosti hojně na Úštěcku, udáván je také z Doupovských hor. V Českém středohoří se v minulosti vemeník zelenavý vyskytoval řídce roztroušen bez zřetelnější geografické vazby. Do současnosti se zachovalo více lokalit v Milešovském středohoří, dále roste v oblasti Bohyňských lad a na Kravařsku.

Ohrožení a ochrana
Vemeník zelenavý zaznamenal nápadně menší ústup ve srovnání s druhdy mnohem hojnějším vemeníkem dvoulistým. Přesto nověji nebyla ověřena téměř polovina jeho někdejších lokalit a vzhledem k jejich celkově nízkému počtu je nutné druh hodnotit v Českém středohoří jako silně ohrožený. Potenciální ohrožení zbývajících lokalit představují především nešetrné lesnické zásahy a místy pak vliv vysokých stavů lesní zvěře. Žádná populace vemeníku zelenavého bohužel není přísněji územně chráněná v rámci maloplošného chráněného území. Obzvláště vhodné by to bylo především u početné populace na Bohyňských ladech a na Houžetíně.

Variabilita
Nepříliš variabilní druh lišící se na různých lokalitách zejména celkovou velikostí rostlin, jejich mohutností a také šířkou listů. Od blízce příbuzného vemeníku dvoulistého se dá v čistých populacích spolehlivě odlišit podle postavení brylek, které jsou u něj různoběžné, dolů se rozbíhající a oddálenější, zatímco u vemeníku dvoulistého jsou blízko u sebe a rovnoběžné. Na některých lokalitách v Milešovském středohoří je však determinace druhu komplikována jeho křížením s vemeníkem dvoulistým (viz popis variability v. dvoulistého).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama