vstavač osmahlý

13. března 2009 v 13:16 | Karel Nepraš, Roman Kroufek, Karel Kubát, Vlastislav Vlačiha |  Orchis ustulata

Ekologie
Vstavač osmahlý je světlomilným druhem rostoucím obvykle na loukách, pastvinách a v sušších trávnících, ojediněle se může vyskytnout také v prosvětlených lesích nebo při jejich okrajích. V Českém středohoří roste v současnosti nejčastěji na střídavě vlhkých a mezofilních loukách, oproti minulosti asi výrazněji ustoupil zejména v subxerotermních trávnících.

Rozšíření
V minulosti spolu se vstavačem kukačkou nejhojnější zástupce rodu Orchis, v průběhu dvacátého století velmi výrazně ustoupil a v mnoha oblastech se dostal až na pokraj vyhynutí. Aktuálně roste v celé republice dosti vzácně s největší koncentrací lokalit na východní Moravě. V severozápadních Čechách jsou známé dosti početné populace z Úštěcka. V Českém středohoří se v minulosti vstavač osmahlý vyskytoval roztroušeně s patrnou koncentrací lokalit v severovýchodní části území. V průběhu dvacátého století však na mnoha místech vymizel a koncem 80. let bylo známo již jen velmi malé množství výskytů. Díky podrobnějšímu průzkumu, ale podle všeho také kvůli částečnému zlepšení stavu lučních společenstev se však v posledních letech daří ověřovat některé starší údaje nebo nalézat dosud neudávané lokality. Aktuální výskyt druhu je vázán pouze na severovýchodní část Českého středohoří, kde roste řídce roztroušeně.

Ohrožení a ochrana
Vstavač osmahlý je nejvíce ohrožen především intenzifikovanou zemědělskou činností v lučních společenstvech, především pak minerálním hnojením. Především ve společenstvech subxerotermních trávníků mohl také místy ustoupit sukcesním změnám na stanovišti po upuštění od hospodářských aktivit, neboť se jedná o konkurenčně slabý druh. V současné době je třeba hodnotit druh jako silně ohrožený, protože většina z recentních lokalit hostí pouze velmi slabé populace tvořené jednou nebo několika málo rostlinami. Jako perspektivnější i do budoucna se jeví zejména výskyt na Bohyňský ladech, kde je také částečně zajištěna přísnější územní ochrana v rámci vyhlášené přírodní památky, dále pak skupina lokalit v okolí Kravař, především u obce Kozly.

Variabilita
V našem regionu málo variabilní druh. Některými autory bývají rozlišovány dva poddruhy: vstavač osmahlý pravý (Orchis ustulata subsp. ustulata), kvetoucí od května do začátku června, který je v Českém středohoří jediným zjištěným typem, a vstavač osmahlý letní (Orchis ustulata subsp. aestivalis), lišící se nápadně pozdější dobou květu (konec VI-VIII) a vyšším vzrůstem. Druhý typ se vyskytuje častěji na východní Moravě.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama