tořič hmyzonosný

13. března 2009 v 13:12 | Karel Nepraš, Roman Kroufek, Karel Kubát, Vlastislav Vlačiha |  Ophrys insectifera
Ekologie
Výrazně vápnomilný druh rostoucí nejčastěji v prosvětlených zejména borových lesích a suchých trávnících. V Českém středohoří se vyskytuje na slínovcích ve vápnomilných druhově pestrých travinobylinných společenstvech a řídkých lesních porostech.

Rozšíření
V České republice roste tořič velmi vzácně. Výskyt byl zaznamenán na jihočeských vápencích, na Kladensku, v severních Čechách a ojediněle v Polabí. Na Moravě neroste. V Ústeckém kraji je patrně největší koncentrace recentních lokalit druhu v rámci ČR lokalizovaná do oblasti mezi Štětím a Úštěkem.
Ve vlastním Českém středohoří se druh vyskytoval v minulosti ve dvou malých arelách. Zatímco do severního okolí Litoměřic zasahuje od východu z oblasti relativně častějšího výskytu a vzácně se zde dochoval až do současnosti, z izolovaných lokalit v okolí Skalice u Třebívlic pocházejí poslední údaje z roku 1950.

Ohrožení a oc hrana
V minulosti druh ustoupil patrně v důsledku zalesnění a zarůstání suchých trávníků křovinami (Žitenice), případně mohl doplatit na nevhodné lesní hospodaření (Skalice u Třebívlic). Tořič hmyzonosný má v současné době v Českém středohoří jedinou lokalitu, na níž se vyskytuje v nepříliš bohaté populaci. Z toho důvodu je nutné považovat jej zde za kriticky ohrožený druh, byť je jeho výskyt momentálně stabilizovaný. Přísnější územní ochrana a pravidelný monitoring jsou zajištěny v rámci NPP Bílé stráně.

Poznámka
Poměrně zachovalé biotopy v okolí Skalice u Třebívlic dávají ještě jistou naději na znovuobjevení tohoto druhu i v této části Českého středohoří. Tořiče mají specifický tvar květu, který samečkům opylovačů někdy připomíná jejich samičí protějšky. Samečci proto na květy naletují, ale místo svého cíle zajišťují opylení orchidejím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama