bradáček vejčitý

13. března 2009 v 13:11 | Karel Nepraš, Roman Kroufek, Karel Kubát, Vlastislav Vlačiha |  Listera ovata

Ekologie
Ekologická amplituda bradáčku vejčitého je poměrně široká, dobře prosperuje na vlhkých i sušších půdách a to jak kyselejších tak zásaditých. Roste na slatinných loukách, vlhkých pastvinách, v olšinách, ale i na sušších travnatých stráních. Nalézt jej můžeme od nížin do subalpínského stupně. V Českém středohoří bradáček preferuje střídavě vlhké louky, vlhčí lesy a častý je též v širokolistých suchých trávnících. Na výslunných lokalitách vyhledává bazické podklady.

Rozšíření
Bradáček je jednou z našich nejběžnějších orchidejí, což je z části způsobeno jeho nevyhraněnými ekologickými nároky a značnou nezávislostí na mykorhize. Mohl proto lépe odolávat postupné přeměně krajiny a změnám v hospodaření. I dnes je tak hojně rozšířený prakticky po celém našem území. V Českém středohoří se vyskytuje bradáček poměrně rovnoměrně s patrnou koncentrací do vlhčích částí oblasti (Milešovské a Verneřické středohoří). Absentuje pouze v nejsušších oblastech. Vzhledem k tomu, že jde o druh dosti nenápadný, přitom poměrně hojný a mezi orchidejemi také relativně odolnější, dá se předpokládat, že celkový počet recentních lokalit bude vyšší, a že i na některých déle neověřených lokalitách přetrvává dodnes.

Ohrožení a ochrana
V minulosti pramenilo ohrožení především z intenzifikace zemědělství, které nemohla v řadě případů odolávat ani rostlina s tak širokou ekologickou amplitudou jako bradáček. Dnes představují hlavní nebezpečí pro lokality rozsáhlé a nevratné zásahy spojené s lidskou činností, především neuvážená výstavba. Bradáček vejčitý tvoří významnou složku orchideoflóry také v několika maloplošných chráněných územích (PR Bohyňská lada, PP Babinské louky, NPP Bílé stráně a dalších).

Variabilita
Ač lze v přírodě často nalézt rostliny lišící se počtem a postavením listů, či odchylkami ve stavbě květu, nejde o systematicky významné odlišnosti. Trojlistý exemplář byl například pozorován na úpatí vrchu Klobouk u Martiněvsi.

Poznámka
Bradáček vejčitý je z našich orchidejí nejméně závislý na mykorhize, u dospělých rostlin jsou podzemní orgány zcela bez houbových vláken. Tento fakt mu dovoluje přežívat na lokalitách, které se staly pro jiné vstavačovité nevhodné. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama