pětiprstka žežulník pravá

13. března 2009 v 13:09 | Karel Nepraš, Roman Kroufek, Karel Kubát, Vlastislav Vlačiha |  Gymnadenia conopsea subsp. conopsea

Ekologie
Světlomilný druh rostoucí převážně na nehnojených květnatých loukách, v nižších polohách často v širokolistých suchých trávnících, ve světlých lesích, především borech a vzácně i na slatinách. Zatímco v nižších polohách roste častěji na bazických podkladech, v podhůří a na horách se vyskytuje i na mírně kyselých půdách. V Českém středohoří v minulosti pětiprstka rostla především v nelesních společenstvech na květnatých loukách vyšších poloh i ve společenstvech tzv. bílých strání. Do současné doby se udržela pouze na vápnitých křídových sedimentech, zejména slínovcích, většinou v sušších trávnících.

Rozšíření
V minulosti roztroušený, místy až dosti hojný druh květeny ČR, častější zejména od podhůří do hor. V průběhu dvacátého století však silně na mnoha místech ustoupil a je proto hodnocen jako ohrožený. V Českém středohoří historicky rostla pětiprstka žežulník roztroušeně na většině území, nejhojněji pak severně od Litoměřic, v Milešovském středohoří a v širším okolí Bohyňských lad na Děčínsku. Recentně se však vyskytuje již jen ojediněle na Litoměřicku a Děčínsku a velmi vzácně na Lounsku a Českolipsku. Jinde vymizela.

Ohrožení a ochrana
Pětiprstka žežulník je silně ohroženým druhem květeny Českého středohoří, neboť její populace zanikly na více než třech čtvrtinách někdejších lokalit. Nejvíce pětiprstka doplatila na intenzifikaci hospodaření na loukách a zavedení minerálního hnojení, které ji vytěsnilo z větší části území. Ani aktuální situace však není příliš radostná. Jediné zajištěné a perspektivní populace se vyskytují na Litoměřicku. Nejbohatší populace je z větší části lokalizována v území NPP Bílé stráně a je bez vážnějšího ohrožení, lokalita na bílých stráních u Malíče je pravidelně monitorována SCHKO České středohoří. Výskyty na Lenešickém chlumu, na Houžetíně a na Bohyňských ladech jsou mnohem ohroženější malou početností. Nejreálněji však bohužel zánik hrozí bohatým populacím u Jílového a Modré, kde je přes místa s výskytem pětiprstek plánována výstavba dálničního přivaděče.

Variabilita
Druh je dosti proměnlivý v barvě květů (od masově růžové až po bílou), hustotě květenství i ve velikosti a početnosti vegetativních orgánů. Variabilita kromě ekologických faktorů může být na některých lokalitách podmíněna také znásobeným počtem chromozómových sad. Později kvetoucí a mohutnější rostliny s počtem chromozomů 2n = 80 jsou některými autory (např. Procházka in Kubát et al. 2002) odlišovány jako samostatný poddruh pětiprstka žežulník horská (Gymnadenia conopsea subsp. montana). Problematika tohoto taxonu však stále ještě není uspokojivě dořešena. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama