kruštík širolistý oddálený

13. března 2009 v 13:04 | Karel Nepraš, Roman Kroufek, Karel Kubát, Vlastislav Vlačiha |  Epipactis helleborine subsp. orbicularis

Ekologie
Poddruh vázaný svým rozšířený především na bázemi bohaté vápnité podklady. Roste nejčastěji ve světlých borech, vzácněji také při okrajích listnatých lesů, mnohdy na společných lokalitách s kruštíkem tmavočerveným. Lokalita zjištěná v Českém středohoří se nachází v místech, kde nasedá strmý čedičový svah Lovoše na mírně ukloněné podložní slínovce. Na stanovišti teplomilné doubravy svazu Quercion-pubescenti petraeae se vyvinulo pod vlivem dřívějších antropogenních aktivit náhradní společenstvo vysokých křovin. Kruštík širolistý oddálený zde roste ve společnosti kruštíku širolistého pravého a okrotice bílé.

Rozšíření
V České republice není rozšíření dosud dostatečně známé. Podle dostupných údajů se druh vyskytuje vzácně v oblastech s bazickými horninami od pahorkatin do podhůří. V Ústeckém kraji je delší dobu známa lokalita v území PR Na Černčí na Úštěcku. Z Českého středohoří nebyl dosud kruštík širolistý oddálený udáván. Nově byl nalezen a rozlišen na úpatí vrchu Lovoš v Labském středohoří.

Ohrožení a ochrana
Kruštík širolistý oddálený je jedním z nejvzácnějších taxonů Českého středohoří. Známa je v současné době jediná lokalita, na níž se vyskytuje pouze ve velmi slabé populaci. Z toho důvodu je nutné hodnotit jej jako kriticky ohrožený. Lokalita má zajištěnu přísnou ochranu v rámci NPR Lovoš, přesto je druh velmi zranitelný a nanejvýš vhodný je proto pravidelný monitoring.

Poznámka
Druh je velmi podobný kruštíku širolistému pravému, od kterého se na společné lokalitě pod Lovošem nápadně odlišuje dřívější dobou kvetení (cca o 14 dní), dále pak kratšími okrouhlými listy a silnější lodyhou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama