kruštík širolistý pravý

13. března 2009 v 13:03 | Karel Nepraš, Roman Kroufek, Karel Kubát, Vlastislav Vlačiha |  Epipactis helleborine subsp. helleborine

Ekologie
Kruštík širolistý je druhem s dosti širokou ekologickou amplitudou. Roste v různých typech lesů, v křovinách, vzácněji i při okrajích lučních porostů. Ze všech druhů orchidejí nejvíce proniká také na člověkem výrazněji ovlivňovaná stanoviště a dokáže tak prosperovat i na světlinách smrkových monokultur nebo na krajnicích lesních cest i menších silnic. V Českém středohoří jsou poněkud četnější výskyty na druhotných stanovištích ve vyšších polohách a v severovýchodní části. Směrem k jihozápadu a do nižších poloh pak přibývají lokality na přirozenějších stanovištích především v doubravách, dubohabřinách a suťových lesích.

Rozšíření
Na území České republiky je kruštík širolistý patrně vůbec nejhojnějším druhem orchideoflóry. Roste po celém území dosti hojně, chybí pouze v oblastech s výrazně kyselým podložím a v nejvyšších horských polohách. V Českém středohoří roste kruštík širolistý dosti hojně s největší koncentrací lokalit v okolí labského údolí. Zatímco v severovýchodní části území roste roztroušeně a další nálezy se dají předpokládat, v oblasti Milešovského středohoří je i přes velké množství příhodných stanovišť a prozkoumanost evidovaných lokalit málo.

Ohrožení a ochrana
Kruštík širolistý na území Českého středohoří není ohroženým druhem. Přestože v minulosti částečně ustoupil, nové nálezy dokládají jeho schopnost udržet se i v člověkem ovlivněné krajině. Některé lokality jsou přesto ohroženy vysokými stavy lesní zvěře a invazí netýkavky malokvěté. Přísnější územní ochrana lokalit s výskytem kruštíku širolistého je zajištěna v NPR Lovoš, další bohaté populace u Dolních Zálezel a Roztok jsou pak zahrnuty do navrhovaného rozšíření EVL Labské údolí.

Variabilita
Kruštík širolistý je velmi variabilním druhem. V Českém středohoří se vyskytují jak rostliny s výrazně nafialovělými květy, tak čistě zeleně kvetoucí rostliny. Rozdílná je ale také velikost rostlin a počet květů v květenství.

Poznámka
Vzhledem k tomu, že v minulosti nebyly rozlišovány některé dnes uznávané typy kruštíků z okruhu kruštíku širolistého (Epipactis helleborine agg.), nelze vyloučit, že na některé z níže uvedených lokalit, roste jiný příbuzný druh. Například Lipserův údaj ze Štěpánova se může vztahovat ke kruštíku ostrokvětému pravému. Podle dosavadních zkušeností se však zdá, že naprostá většina i starších údajů skutečně patří poddruhu kruštík širolistý pravý (Epipactis helleborine subsp. helleborine). Na některých lokalitách, především ve větším zástinu, tvoří mnohdy podstatnou část populace sterilní rostliny.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama